Credo in unum sanctam catholicam et apostolicam ecclesiam
Wierzę w jeden świety,powszechny i apostolski Kościół.

wyznanie wiary

Aktualności

Zdrowaś bądź Maryja, Niebieska lilija, Panu Bogu miła, Matko litościwa
Adwent 2018

2018-12-03, KL

Zdrowaś bądź Maryja, Niebieska lilija, Panu Bogu miła, Matko litościwa: Tyś jest nasza ucieczka, Najświętsza Maryja. Maryja wielebna, Ukaż drogę pewną, Przykazania Twego, Boga wszechmocnego, On ci wszystka nadzieja, Zbawienia naszego. Łaskiś pełna Pańskiej, Czystości anielskiej, Pannaś nad pannami, świętaś nad świętymi O najświętsza Maryja, Módl się dziś za nami. Pełna wszech światłości, Wielkiej pokorności, Bez grzechu poczęta, Wielką sławę wzięła, Przez Twoje narodzenie, Wziął świat pocieszenie. więcej »

Laureaci 20. jubileuszowego Konkursu Recytatorskiego Rzeczpospolita Niepodległa w Piotrkowie Trybunalskim.

2018-11-17, KL

Pierwsza nagroda uczennica III LO im. Juliusza Słowackiego Oliwia Łubowska za recytację wiersza K.K Baczyńskiego "Wolność". Kolejne miejsca zajęli: Zuzanna Przybylska (I LO), Martyna Krasoń (III LO), Konrad Stępień (ZSP Nr 3), Wioletta Wrońska (III LO), Katarzyna Potaczek (III LO), Michał Zelcer (III LO), Bartosz Kubera (ZSP Nr 3), Julia Dramińska (I LO), Artur Chamernik (ZSP Nr 5). Nagrody i wyróżnienia dla finalistów konkursu ufundowali: Pani Agata Kornhauser-Duda, Pierwszaa Dama Rzeczpospolitej Polskiej, Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, poseł Elżbieta Radziszewska, poseł Antoni Macierewicz, radny Grzegorz Lorek, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Łódzkiej, Instytut Pamięci Narodowej, PGE Obrót Oddział Łódź, Fundacja Christiani, Tadeusz i Krystyna Lachowicz. Uroczysty finał, który odbył się w Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej ubogacił występ chóru z II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie pod dyrekcją pani Renaty Toma. GRATULUJEMY. więcej »

14.11.2018 godz. 12.00 w kościele OO.Jezuitów w Piotrkowie Trybunalskim FINAŁ 20. jubileuszowego konkursu recytarorskiego "Rzeczpospolita Niepodległa". Zapraszamy..

2018-11-03, KL

Konkurs realizowany przez społeczników. Dedykowany jest młodzieży szkół ponadgimnazjalnych Piotrkowa Trybunalskiego. Ideą konkursu jest krzewienie tradycji poezji polskiej, uświadomienie narodowego dziedzictwa i kształtowanie postaw patriotycznych. Miłość ojczyzny należy do cnót i powinności obywatelskich. Ideały poświęcenia oraz służby dla dobra wspólnego leżą u podstaw europejskiej koncepcji państwa, wywodzącej się z tradycji greckiej i rzymskiej a także chrześcijańskiej. Wielokrotnie na przestrzeni dziejów pokolenia Polaków podejmowały walkę o niepodległość w imię hasła: BÓG-HONOR-OJCZYZNA. więcej »

Na świecie żyje 2,3 mld chrześcijan, a nie ma kto skutecznie upomnieć się o tych którzy są za wiarę w Chrystusa bestialsko prześladowani.

2018-10-25, KL

W udzielonym PAP wywiadzie w związku z przypadającym w niedzielę 28 października Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym pod hasłem "Razem przerwijmy milczenie". Ks. Boguszewski dyrektor biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie mówi, że świat zapomniał o prześladowanych chrześcijanach. Trudno zgodzić się z taką tezą. To nie jakiś nieokreślony świat o nich zapomniał. To my ich bracia w wierze żyjący w Europie w innych rejonach komfortu i dobrobytu o nich zapomnieliśmy. Kto z czytających te słowa może powiedzieć, że myśli o chrześcijanach żyjących w Azji czy w Afryce. We wrześniu spotkałam się z przebywającym w Polsce abp. Johnem Barwa ordynariuszem diecezji Cuttack-Bhubaneswar w Indiach. Rozmawialiśmy długo o tym jakiej pomocy mogą udzielić chrześcijanie z Europy prześladowanym chrześcijanom w Indiach. Musimy się uaktywnić i przypomnieć sobie, że jesteśmy wszyscy w jednym, powszechnym, Chrystusowym Kościele, że jesteśmy sobie bliscy, i że jesteśmy za siebie wzajemnie odpowiedzialni. więcej »

Papież Franciszek: "odwiedziłem trzy kraje duchowo i historycznie związane z Polską"

2018-09-29, KL

Papież Franciszek dzień po powrocie z podróży na Litwę, Łotwę i do Estonii powiedział Polakom podczas środowej audiencji generalnej, że zachowuje wspomnienia z wizyty w tych krajach „historycznie i duchowo związanych z Polską”. Zwracając się do Polaków Franciszek podkreślił: „Dziękuję wszystkim, którzy towarzyszyli mi w modlitwie podczas mojej podróży. Zachowując w sercu doświadczenie tej wizyty w krajach historycznie i duchowo związanych z Polską, zawierzam Matce Miłosierdzia z Ostrej Bramy was, wasze rodziny i waszą Ojczyznę”. „Moja wizyta odbyła się w kontekście znacznie różniącym się od tego, jaki napotkał święty Jan Paweł II” - podkreślił przywołując pielgrzymkę polskiego papieża przed 25 laty. Franciszek wyjaśnił: „Moją misją było to, by na nowo głosić tym narodom radość Ewangelii i rewolucję miłosierdzia, czułości, gdyż wolność nie wystarcza, by nadać sens i pełnię życiu bez miłości, miłości, która płynie od Boga”. więcej »

„Cracovia-Vilna. Pons Misericordiae Dei” będzie się modlić z papieżem Franciszkiem w Kownie. Pielgrzymujemy w dwóch intencjach: aby ustały prześladowania chrześcijan i o wynieśienie na ołtarze Męczenników z Odishy

2018-09-09, KL

Kościół w Europie Środkowo-Wschodniej we wrześniu 2018 roku będzie przeywał szczególny czas łaski. Wizyta papieża Franciszka na Litwie, Łotwie i w Estonii to wspaniała okazja do wzmocnienia naszej wspólnoty wiary. Chrześcijanie w Polsce pragną także włączyć się we wspólną modlitwę i w to wyjątkowe pielgrzymowanie. Uczestnicy inicjatywy „Cracovia-Vilna. Pons Misericordiae Dei” będą pielgrzymować do Kowna, aby modlić się wraz z Kościołem na Litwie za chrześcijan prześladowanych za wiarę w XXI wieku oraz o wyniesienie na ołtarze Męczenników z Odishy (Indie). Inicjatywa „Cracovia-Vilna. Pons Misericordiae Dei” - Kraków-Wilno Most Miłosierdzia Bożego, została ogłoszona 22 kwietnia 2017, w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia, w Wilnie i w Krakowie. Podjęliśmy zobowiązanie do polsko-litewskiego współdziałania na rzecz pielęgnowania dziedzictwa kultu Bożego Miłosierdzia oraz tworzenia i promocji chrześcijańskiej kultury solidarności Patronem naszego przedsięwzięcia jest św. Jan Paweł II. więcej »

2 sierpnia 2018 minęła druga rocznica śmierci kardynała Franciszka Macharskiego

2018-08-03, KL

2 sierpnia 2018 minęła druga rocznica śmierci kardynała Franciszka Macharskiego - pasterza, który prowadził Kościół krakowski oraz nas osobiście, dając świadectwo wiary i mądrości. Arcybiskup Grzegorz Ryś w homilii wygłoszonej po śmierci kardynała Franciszka Macharskiego w Sanktuarium Ecce Homo podczas mszy, która stanowiła pożegnanie kardynała Franciszka z tym miejscem, zwrócił uwagę na to, że data śmierci kard. Franciszka w sposób szczególny związana jest z Porcjunkulą - kaplicą dla duchowości franciszkańskiej niezwykle istotną, kaplicą, którą własnymi rękami wzniósł św. Franciszek. W Wieliczce, w kościele oo. franciszkanów reformatów znajduje się wierna kopia Porcjunkuli. O godzinie 20.00 w dniu, w którym kardynał Franciszek odszedł do Domu Ojca została odprawiona Msza święta. więcej »

W 2018 roku mija 25-lat od podpisania i 20- lat od dnia ratyfacji konkordatu między Polską a Stolicą Apostolską

2018-07-28, KL

28 lipca 1993 roku minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski i nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk podpisali konkordat między Rzecząpospolitą Polską a Stolicą Apostolską. Polska zawarła taką umowę jako pierwsza z państw postkomunistycznych. Negocjacje rządu z delegacją Stolicy Apostolskiej rozpoczęły się w lutym 1993 r. Zespołowi rządowemu przewodniczył ówczesny minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, a kościelnemu – ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Umowa została podpisana 28 lipca 1993 r. więcej »

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny ojca Mariana Żelazka

2018-06-30, KL

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny werbisty, założyciela kolonii dla trędowatych w Indiach, ojca Mariana Żelazka. Można teraz już nazywać tego czcigodnego misjonarza Sługą Bożym. "Stolica Apostolska, a konkretnie Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych, nie widzi przeszkód, by rozpocząć proces beatyfikacyjny, co jest równoznaczne z tym, że ten proces formalnie się rozpoczął. Z prośbą o rozpoczęcie procesu zwrócił się do Stolicy Apostolskiej arcybiskup John Barwa z archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar, w której pracował ojciec Żelazek. więcej »

KONTAKT

Wyślij wiadomość, jeśli masz ciekawą informację i chcesz się nią z nami podzielić...

Dalej »