Credo in unum sanctam catholicam et apostolicam ecclesiam
Wierzę w jeden świety,powszechny i apostolski Kościół.

wyznanie wiary

Poniedziałek, 16 lipca 2018 r.

wspomnienie obowiązkowe Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel Andrzeja, Bartłomieja, Benedykta, Carmen, Fausta, Marii, Mariki, Stefana, Walentego Czytania z Pisma Świętego: Iz 1,10-17; Ps 50 (49), 8-9. 16b-17. 21 i 23; Mt 10,34-11,1 Nie myślcie, że przyszedłem, by zaprowadzić pokój na ziemi. Nieprzyszedłem, by przynieść pokój, ale – miecz. Przyszedłem bowiem, aby przeciwstawić człowieka jego własnemu ojcu, córkę – jej własnej matce, a synową – matce jej męża. I tak (staną się] nieprzyjaciółmi człowieka domownicy jego. Kto kocha swego ojca lub swoją matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha swego syna lub swoją córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża i nie idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto znajdzie swoje życie, straci je; a kto straci swoje życie ze względu na Mnie, znajdzie je. Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje, a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. Kto przyjmuje proroka jako proroka, otrzyma zapłatę proroka, a kto przyjmuje sprawiedliwego jako sprawiedliwego, otrzyma zapłatę sprawiedliwego. Ktokolwiek poda kubek zimnej wody jednemu z tych maluczkich, jako że jest uczniem moim, zaprawdę powiadam wam, nie minie go nagroda. A kiedy Jezus skończył udzielanie tych pouczeń swym dwunastu uczniom, wyruszył stamtąd, by nauczać i głosić [Dobrą Nowinę] w ich miastach.

Biblia Warszawsko-Praska, Mt 10,34-11,1

Matka Boża Łaskawa

2015-05-09, Figura Matki Bożej Łaskawej, foto: Christiani

W święto patronalne świątyni Ojców Jezuitów p.w. Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy, czyli 9 maja, ulicami i wałami Starego Miasta obnosiliśmy piękną i zabytkową figurę Maryi. Autorstwo pochodzącej z lat 20-tych XVIII w. tzw. figury feretronowej – procesyjnej przypisywane jest Bartłomiejowi Michałowi Bernatowiczowi, właścicielowi dużego warszawskiego warsztatu rzeźbiarskiego.
Figura, a także czczony w staromiejskiej świątyni jezuickiej obraz oraz okazały ołtarz baldachimowy (obecnie w Słomczynie pod Warszawą) zamówione zostały do warszawskiego kościoła ojców pijarów na ul. Długiej i pozostawały w nim do kasaty w 1834 r. zakonu przez cara Mikołaja I, kiedy świątynia zamieniona została w cerkiew prawosławną. Wiele przedmiotów kultu z tej świątyni spotkał los tułaczy: figurę i obraz Matki Bożej Łaskawej, ołtarz, nagrobek dobroczyńcy warszawskich pijarów, wojewody Jana Tarły...
Niewielka rzeźba wysokości ok. 70 cm przedstawia stojącą w lekkim kontrapoście Marię, trzymającą w obu dłoniach połamane strzały Gniewu Bożego. Matka Boska odziana jest w złotą, przewiązaną w pasie złotą suknię oraz błękitny płaszcz – pelerynę. Ciemne włosy opadają ciężkimi falami na ramiona i plecy. Głowę wieńczy 6-pałąkowa korona. Twarz o słodkim, łagodnym wyrazie, oczy zwrócone lekko ku dołowi – figura przeznaczona do procesyjnego noszenia w feretronie, na ramionach wiernych, dlatego kierując wzrok ku dołowi, ogarnia miłosnym i miłosiernym wejrzeniem zgromadzony w procesji lud Boży.
Prosimy Cię zatem najukochańsza Matko, pośredniczko i pocieszycielko, tak, jak zawsze wybawiałaś nas z opresji, niewoli, tak i teraz wspomóż nas, abyśmy dokonywali mądrych wyborów i podejmowali dobre decyzje. (JW)

Figura Matki Bożej Łaskawej, foto: Christiani

KONTAKT

Wyślij wiadomość, jeśli masz ciekawą informację i chcesz się nią z nami podzielić...

Dalej »