Credo in unum sanctam catholicam et apostolicam ecclesiam
Wierzę w jeden świety,powszechny i apostolski Kościół.

wyznanie wiary

Wtorek, 12 grudnia 2017 r.

Adelajdy, Aleksandra, Bartosza, Franciszki, Gościwita, Joanny, Konrada, Konstancjusza, Maksencjusza, Łazarza Czytania z Pisma Świętego: Iz 40,1-11; Ps 96,1-3.10-13; Mt 18,12-14 Jak się wam wydaje: Jeśli komuś, kto posiada sto owiec, zabłąka się jedna owca, to czy nie zostawi dziewięćdziesięciu dziewięciu w górach i nie pójdzie, aby szukać tej, która zginęła? A jeśli ją znajdzie, to, zapewniam was, będzie się z niej cieszył bardziej niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu, które się nie zabłąkały. Tak przeto nie pragnie Ojciec wasz, który jest w niebie, aby zginął którykolwiek z tych małych.

Biblia Warszawsko-Praska, Mt 18,12-14

„Przemyśleć Europę na nowo”. Debata biskupów i polityków w Rzymie.

2017-10-29, KL

Episkopaty z Europy i biskupi mają różne poglądy, ale w głównej linii „podążamy za papieżem” - powiedział niemiecki kardynał Reinhard Marx, przewodniczący Komisji Biskupów Wspólnoty Europejskiej. Episkopaty  nie idą drogą populizmu i nacjonalizmu.

Kardynał Marx podkreślał, że w obliczu obecnych wielkich wyzwań, od bezrobocia po falę migracyjną, „perspektywą Kościoła nie są prądy populistyczne”.

„Kiedy myślisz, że twój naród jest lepszy od innych, to nie jest to po chrześcijańsku. Chrześcijańskie jest miłować bliźniego, jak siebie samego.” Zapewnił: „Konferencje episkopatów nie podążają za ideami populistycznymi i nacjonalistycznymi”. W kwestii migracji - mówił - „nie zawsze mamy te same poglądy, sprawa jest trudna, ale jeśli chodzi o główną linię, mogę powiedzieć, że wszyscy podążamy za papieżem”. Kardynał Marx przyznał, że niepokoi go instrumentalne wykorzystywanie religii przez polityków.

"W nacjonalizmie istnieje tendencja do przeceniania wartości niektórych aspektów życia narodowego, a zarazem kierowanie się uprzedzeniami wobec innych narodów. Dlatego, ze względu na swój uniwersalizm, Kościół zawsze popierał integrację europejską, bo wykracza poza granice i dąży do większej jedności" 

W konferencji uczestniczyli także Polacy: metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, eurodeputowani Marek Jurek, Jacek Saryusz-Wolski i Ryszard Legutko.

KONTAKT

Wyślij wiadomość, jeśli masz ciekawą informację i chcesz się nią z nami podzielić...

Dalej »