Credo in unum sanctam catholicam et apostolicam ecclesiam
Wierzę w jeden świety,powszechny i apostolski Kościół.

wyznanie wiary

13 października kanonizacja kardynała Newmana i czterech zakonnic

13 października odbędzie się kanonizacja angielskiego kardynała Johna Henry'ego Newmana (1801-1890) - ogłosił Watykan po konsystorzu pod przewodnictwem papieża Franciszka. Świętymi ogłoszone zostaną też cztery błogosławione zakonnice.
Kardynał Newman był konwertytą, filozofem, pisarzem i teologiem. Wychował się i kształcił w środowisku anglikańskim, przyjął anglikańskie święcenia w Oksfordzie i prowadził tam pracę duszpasterską, a później, już w dojrzałym życiu, przeszedł na katolicyzm.
Święcenia w Kościele katolickim przyjął w 1847 roku.
Prowadził działalność m.in. w Dublinie, gdzie brał udział w organizacji katolickiego uniwersytetu, był też jego rektorem. Później zaangażował się w prace na rzecz rozwoju edukacji katolickiej w Anglii.
Przypomina się, że w swej działalności jako katolicki duchowny Newman był często osamotniony i spotykał się z brakiem zrozumienia i nieufnością obu stron, a także z przejawami wrogości. Zarzucano mu, że jest "półkatolikiem".
W 1879 roku papież Leon XIII mianował go kardynałem.
Newman zmarł w wieku 89 lat. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się za pontyfikatu Jana Pawła II. Błogosławionym ogłosił go papież Benedykt XVI w Birmingham w czasie swej wizyty w Wielkiej Brytanii w 2010 roku.
Zgodę na kanonizację wyraził Franciszek.
Papież postanowił, że wraz z kardynałem Newmanem na ołtarze zostaną wyniesione cztery błogosławione: włoska zakonnica kamilianka Giuseppina Vannini (1859-1911), siostra Maria Teresa Chiramel Mankidiyan(1876-1926) z Indii, założycielka Zgromadzenia Świętej Rodziny, zakonnica z Brazylii Dulce Lopes Pontes (1914-1992) i Szwajcarka Marguerite Bays (1815-1879) – tercjarka franciszkańska, mistyczka i stygmatyczka. (PAP)
 

KONTAKT

Wyślij wiadomość, jeśli masz ciekawą informację i chcesz się nią z nami podzielić...

Dalej »